درگاه خدمات الکترونیکی قضائی adliran.ir

درگاه خدمات الکترونیکی قضائی adliran.ir - شاد بلاگ

شاد بلاگ


پورتال رسمی جام جهانی ۲۰۱۴٫ir

پورتال رسمی جام جهانی 2014.ir

جام جهانی به عنوان بزرگترین رویداد فوتبالی جهان چند روز دیگر برگزار می‌شود و 32 تیمی که خودشان را به ...

ادامه مطلب

طرز تهیه بهترین نوشیدنی های بهاری

طرز تهیه بهترین نوشیدنی های بهاری

طرز تهیه چند نوشیدنی گوارا با میوه های بهاری نوشیدنی میوه های بهاری:بدون شک میوه های بهاری یکی از پرطرفدارترین میوه ...

ادامه مطلب

شب آرزوها ۹۳

شب آرزوها 93

اولين شب جمعه ماه رجب المرجب، شب آرزوها است شبی که هزاران ملائک بر زمین فرود می آیند تا تو ...

ادامه مطلب

باردار شدن یک مادر به جای دخترش

باردار شدن یک مادر به جای دخترش

مادری که حاضر شد به جای دخترش باردار شود . . مادری که حاضر شد به جای دخترش باردار شود رسانه های ...

ادامه مطلب

خواص گریپ فروت و تاثیر آن در لاغری

خواص گریپ فروت و تاثیر آن در لاغری

خواص گریپ فروت چیست - سرشار از ویتامین C و پتاسیم است. - غنی از فولات، آهن، كلسیم و سایر مواد معدنی ...

ادامه مطلب


درگاه خدمات الکترونیکی قضائی adliran.ir
icon iconدسته : اخبار ایران

به نقل از روابط عمومی مرکز آمار و فناوری اطلاعات حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: از یک و نیم سال پیش بحث ارایه خدمات قضایی به صورت الکترونیکی به شهروندان در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه کلید خورد که بر اساس آن قرار شد تا دیگر شهروندان برای گرفتن برخی از خدمات قضایی به محاکم مراجعه نکنند.

وی با اعلام این مطلب که پیش از این، نحوه تعامل قوه قضاییه درونی بود و به صورت حاکمیت با حاکمیت تعریف شده بود که ضریب نفوذ آن ۸۳ درصد بود گفت: خوشبختانه ضریب نفوذ به ۹۸ درصد رسیده و با آغاز به کار سامانه خدمات الکترونیکی قوه ‌قضاییه، این تعامل به حاکمیت با مردم و بالعکس تغییر خواهد کرد. دکترشهریاری با اشاره به این مطلب که در سامانه ارایه خدمات الکترونیک قضایی به شهروندان، چندین مرحله در نظر گرفته شده است گفت: در بخش ابتدایی، شهروندان باید از قسمت ثبت‌نام استفاده کرده تا پس از ثبت‌نام، امکان ارایه خدمت قضایی به آنها مهیا شود. رییس مرکز آمار و فنآوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: در این سامانه و در هنگام ثبت‌نام از کاربر خواسته می‌شود تا نحوه تعامل با محکمه و دستگاه قضایی را مشخص کند که در صورت مشخص شدن، می‌توان از طریق پست الکترونیک و یا تلفن، برخی از اطلاعات مورد نیاز به صاحبان پرونده داده شود. وی افزود: پس از ثبت‌نام در سامانه، افراد نیازمند داشتن یک امضای دیجیتال خواهند بود تا از طریق آن، احراز هویت و اصالت آنها مشخص شود تا مطمئن باشیم به چه کسی قرار است درباره پرونده اطلاعات داده شود.

دکترشهریاری خاطرنشان کرد: خوشبختانه به تازگی با کانون وکلا نیز هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا امکان احراز هویت وکلا نیز براساس پرونده وکالت آنها فراهم شود تا مانند گذشته نیازمند نامه‌نگاری میان کانون و محاکم قضایی نباشیم. وی گفت: پس از ثبت‌نام و احراز هویت، شهروندان وارد بخش ارایه درخواست‌های خود می‌شوند که در مرحله اول تنها امکان ثبت درخواست در محدوده مجتمع قضایی عدالت وجود خواهد داشت.

رییس مرکز آمار و فنآوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به این مطلب که ارایه دادخواست، پیگیری دادخواست، ارایه شکواییه، ارایه لایحه، ابلاغ، پرداخت هزینه، خلاصه موضوعات پرونده، مشاهده ردیف‌های پرونده، آخرین عنوان پرونده و همچنین محاسبه هزینه دادخواستی تعدادی از این ۱۴ خدمت ارایه شده خواهد بود، گفت: پس از اعلام درخواست از سوی شهروندان در سایت ارایه این خدمات، باید درخواست کننده به یکی از چندین دفتر خدمات قضایی مشخص شده مراجعه کند تا با دادن کد رهگیری، هویت آنها احراز شده و پرونده‌شان به جریان بیفتد. وی گفت: در فاز اول که کار به صورت پایلوت خواهد بود و طی ۳ ماه، به مرور ۱۴ خدمت قضایی به شهروندان ارایه می‌شود تا ریسک‌های این پروسه مشخص شده و پس از مشخص شدن و رفع مشکلات، امیدواریم در هفته قوه قضاییه بتوانیم در سراسر تهران این خدمات را در محاکم قضایی ارایه دهیم.

شهریاری با اشاره به این مطلب که برای ثبت ارایه دادخواست؛ تاریخ یک اردیبهشت، پیگیری دادخواست یک اردیبهشت، ارایه لایحه قضایی یک خرداد، ارایه مدارک و اسناد یک خرداد و ابلاغ یک خرداد، زمانی است که برای شهروندان در نظر گرفته شده است گفت: در این زمان‌ها سایت www.adliran.ir برای شهروندان در دسترس قرار خواهد گرفت.

وی درباره موضوع داشتن امضای الکترونیک برای احراز هویت در پروسه دریافت خدمات قضایی گفت: به دنبال آن هستیم تا نیازمند به استفاده از سخت‌افزار نباشیم و صرفا امضای دیجیتال را در قالب یک سری اعداد و کلمات منحصر به یک فرد طراحی کنیم. شهریاری درباره هزینه انجام این پروژه نیز گفت: ابتدا باید بگویم ما هیچ کمکی از دولت دریافت نکردیم بجز همان بودجه عمومی که برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در سال ۸۹ بیش از ۸ میلیارد تومان و در سال ۹۰ بیش از ۱۵ میلیارد تومان هزینه‌ صرف شده در مرکز آمار و فنآوری اطلاعات بوده که پیش‌بینی ما این است که در سال ۹۱ این رقم به ۴۵ میلیارد تومان برسد. البته توجه داشته باشید که این میزان بودجه، مسایل سخت‌افزاری و نرم افزاری را توامان شامل می‌شود. رییس مرکز فناوری اطلاعات و آمار قوه قضاییه درباره سطح امنیت این سامانه گفت: زمانیکه شما قفلی به دری نصب می‌کنید، یعنی اینکه این قفل کلید و شاه‌کلید دارد. پس همان قفل هم نمی‌تواند امنیتی که مدنظر شماست را به شما بدهد. اما ما براساس تلاشی که در ۱۸ ماه گذشته با بهره‌گیری از دانش اساتید دانشگاه‌ها به دست آورده‌ایم، می‌توانیم بگوییم که یک لایه‌ای از امنیت به طور مناسب در این سامانه وجود دارد.

دکتر حمید شهریاری همچنین از راه‌اندازی سامانه مشاوره قضایی این مرکز خبر داد و اظهار داشت: شهروندان در تهران با «۱۲۹» و در شهرستان‌ها با شماره «۰۹۶۹۹» تماس بگیرند و از خدمات رایگان ۳۰ قاضی بازنشسته استفاده کنند. وی ادامه داد: قضات حاضر در این مرکز به شهروندانی که تماس می‌گیرند خدمات قضایی رایگان ارائه می‌کنند و شهروندان می‌توانند حتی درباره معرفی محاکم از آنها سوال کنند.

در باره ي "عارفه" نويسنده ي اين مطلب
نوشته شده توسط :عارفه | تعداد مطالب : 2550مطلب
  يك نظر براي نوشته ي "درگاه خدمات الکترونیکی قضائی adliran.ir" ارسال شده است!
نوشته شده توسط : رمضان مرادی   درتاريخ: آبان ۳م, ۱۳۹۱ در ۶:۲۲ ب.ظ   

باسلام با شماره پیامک پیام ارسال کردم واز راهنمائی شما هم کمک گرفتم وارد سایت شدم ولیشغلی که درجدول بود میبایست در خانه مربوطه قید کنم هیچکدوم متناسب با دبیری بازنشسته نبودند وهمینطور جدولدستگاه های متشاکی .چون شکایت من از دانشگاه علمی کاربردی وسازمانسنجش بوده میباشد

ارسال نظر

rss-comments دنبال کردن نظرات با فید | يك آواتار براي خود بسازيديك آواتار براي خود بسازيد

submit a comment on this postحالا نوبت شماست!!!آدرس سايت يا وبلاگ :راهنما : در صورتی که از پاسخ استفاده می کنید متن نظر خود را در خط بعد از کدهای html ایجاد شده بنویسید

           

  
صفحه ي اصلي |